U okviru NO Borders projekta uspješno je završena trojmesečna obuka za razvoj biznis ideja, tokom koje su polaznici imali mogućnost da steknu neophodne vještine i znanja za unapređenje njihovih poslovnih ideja.
Strateško planiranje i poslovne modele predstavila je predavačica Danka Ćetković. Obuka je obuhvatila definisanje problema, analizu ciljne grupe, generisanje i razradu poslovnih ideja, kao i testiranje ideja i prototipizaciju, značaj strateškog planiranja za razvoj biznisa, analizu okruženja i potreba (SWOT, PESTEL analiza), te značaj postavljanja poslovnih ciljeva i izbor strategija za ostvarivanje ciljeva.
Nikola Pješčić je vodio obuku o pravnim pitanjima i registraciji biznisa. Polaznici su se upoznali sa različitim modelima registracije firmi, pravno-administrativnim uslovima, dozvolama i licencama potrebnim za pokretanje biznisa. Praktični dio obuke uključivao je izradu ček liste dokumenata potrebnih za registraciju biznisa.
U okviru obuke o finansijskom menadžmentu i osnovama računovodstva, polaznici su naučili kako da planiraju troškove, prihode i rashode, koriste alate za upravljanje finansijama, kao i osnovne računovodstvene pojmove. Posebna pažnja posvećena je kreiranju i prezentaciji finansijskih planova biznis ideja.
Aleksandra Anđelić je predstavila osnove marketinga i prodaje. Obuka je uključivala segmentaciju tržišta, pozicioniranje proizvoda/usluga, izradu marketing plana i marketing miksa. Učesnici su takođe savladali osnove prodajnog procesa i CRM-a (Customer Relationship Management), što će im pomoći u efektivnom upravljanju odnosima sa kupcima.
Kroz obuku o digitalnom i content marketingu, polaznicima su predstavljeni ključni elementi digitalnog marketinga kao što su web stranice, društvene mreže, e-pošta, SEO i PPC. Kroz praktične vježbe imali su mogućnost da kreiraju profile na društvenim mrežama i razviju strategije sadržaja, fokusirajući se na integraciju različitih digitalnih marketinških kanala. Diskusija na kraju svake obuke omogućila je polaznicima da podijele svoje utiske, postave dodatna pitanja i dogovore se o budućim koracima i mentorstvu sa predavačima.
U narednom periodu biće organizovane dvije finalne dvodnevne grupne sesije iz oblasti pregovaranja i pristupa finansijama i prezentacija poslovnih ideja, koje će poslužiti kao priprema za takmičenje za najbolju biznis ideju. Dobitnici nagrada će imati obavezu da novac investiraju u svoj biznis, a dokaze o investiciji dostave na uvid projektnim partnerima.
Obuke su organizovane u okviru projekta „Vještine za održivo zapošljavanje u prekograničnom regionu Crne Gore i Republike Kosovo - Bez Granica! (NO BORDERS)“, koji Privredna komora Crne Gore sprovodi zajedno sa partnerima - Privrednom komorom Kosova, NVO ETRI i Regionalnim biznis centrom Berane. Projekat, kofinansiran od strane Evropske unije, realizuje se u okviru programa prekogranične saradnje Crna Gora - Kosovo
2014-2020.
Glavni cilj projekta je podizanje nivoa zapošljivosti mladih i žena kroz poboljšanje neophodnih vještina i znanja za zapošljavanje, kao i podrška razvoju biznisa u pograničnom području.